os. Szymanowskiego 10

32-020 Wieliczka

tel. 12 278 18 65 (Os. Szymanowskiego 10)

12 395 84 21 (ul. Kościuszki 51)

Nasze przedszkole

Przedszkole Samorządowe nr 4 w Wieliczce mieści się w dwóch siedzibach:

- na osiedlu Karola Szymanowskiego w bloku nr 10
- przy ul. T. Kościuszki 51.

Posiadamy duże pomieszczenia do zabaw, jadalnię, kuchnię, toalety dla dzieci oraz duży ogród z placem, który zapewnia doskonałe warunki do zabawy i wypoczynek na świeżym powietrzu.
Pracujemy i bawimy się od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 17.00.

Nasze przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i naukę poprzez zabawę w atmosferze przyjaznej dzieciom w wieku od 3 do 6 lat.

Przedszkole realizuje treści nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z czerwca 2016 roku.

Statut Przedszkola

Realizujemy program "Nasze przedszkole" wydawnictwa MAC.
Korzystamy także z następujących dodatkowych programów: "Czyste powietrze wokół nas" - Państwowa Inspekcja Sanitarna, Ogólnopolski Program edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh", Ogólnopolski Program Edukacyjny "Akademia Wyobraźni Play-Doh" oraz "Pięć porcji warzyw lub soku dziennie" - organizowany przez Krajową Unię Producentów Soków z siedzibą w Warszawie.

Ponadto korzystamy z dwóch projektów edukacyjnych autorstwa Beaty Szewczyk (nauczyciela naszej placówki) pt.: "Komputerowy zawrót głowy" oraz "Muzyka łagodzi obyczaje".

W swojej pracy stosujemy rozmaite metody pedagogiczne zgodne z założeniami programowymi:

• Pedagogika zabawy KLANZA - (gry i zabawy integracyjne).
  • Elementy odimiennej metody czytania Ireny Majchrzak (czytanie globalne).
  • Metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne (ćwiczenia ruchowe pozwalające na poznanie własnego ciała i orientację w przestrzeni).
  • Metodę dobrego startu Marty Bogdanowicz (ćwiczenia wspierające rozwój psychomotoryczny).
  • Metodę ekspresji ruchowej Carla Orffa.
  • Techniki relaksacyjne.
  • Metodę aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss.

Dzieci uczestniczą w różnych konkursach przedszkolnych oraz lokalnych: plastycznych, recytatorskich, teatralnych, muzycznych. Do przedszkola przyjeżdżają teatrzyki, twórcy literatury dziecięcej, muzycy itp.

W ciągu roku odbywają się liczne wycieczki oraz wyjścia dzieci, między innymi do teatru, kina, Kopalni Soli. W przedszkolu organizowane są różne uroczystości: pasowanie na przedszkolaka, andrzejki, mikołajki, spotkanie opłatkowe, bal karnawałowy, dzień babci i dziadka, pożegnanie 6-latków. W naszym przedszkolu organizowane są również spotkania integracyjne dla dzieci (razem z rodzicami), które po raz pierwszy przekroczą próg przedszkola. Celem tych spotkań jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa wśród dzieci i rodziców, szybsze przystosowanie się do nowego środowiska, poznanie pracowników i pomieszczeń.

Nasze przedszkole współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Wieliczce, Centrum Kultury i Turystyki, Samorządową Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Muzyczną I stopnia, Zespołem Szkół Specjalnych przy USD oraz Muzeum Żup Krakowskich, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczna w Wieliczce, przedszkolami z gminy Wieliczka, Radą Osiedla Szymanowskiego - Przyszłość - Kościuszki.